-
Pon - Pt 9:30 - 21:30
-
ul. Romana Dmowskiego 124 lok 6, Poznań
Pon - Pt 9:30 - 21:30
ul. Romana Dmowskiego 124 lok 6, Poznań
Umów się na bezpłatną rozmowę online - porozmawiajmy o samotności.
Samotność to złożone i często błędnie interpretowane uczucie, które wykracza poza prosty brak towarzystwa. To uczucie izolacji i braku połączenia z innymi, które może wpływać na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne. Często towarzyszy jej poczucie, że nie ma się z kim dzielić swoimi myślami i emocjami. Może to prowadzić do poczucia egzystencjalnej pustki i obniżać wiele wskaźników decydujących o tym, jak funkcjonujemy na co dzień, na przykład jakość snu, poziom energii, zdolność do koncentracji, czy poczucie dobrostanu. Warto też wspomnieć, że samotność może dotyczyć również osób będących w związkach. Kilka słów o tym jak poradzić sobie z samotnością przeczytasz poniżej.
Moim zadaniem jest pomoc w rozpoznaniu źródeł samotności i pracy nad nimi przez budowanie zdrowych, satysfakcjonujących relacji oraz rozwijanie umiejętności społecznych pomagających zintegrować się z otoczeniem.
Odpowiedź na to pytanie może być złożona i wielowątkowa. W śiecie emocji, potrzeb, osobowego Ja czy relacji z ludźmi rzadko czarne jest czarnym a białe, białym. Samotność nie jest jednak stanem permanentnym i wcale nie musi oznaczać czegoś złego. Poniżej kilka myśli, które mogą wskazać nowe perspektywy w tej kwestii z zastrzeżeniem, że wybór właściwej ścieżki postępowania uzależniony jest od takich elementów jak Twoja osobowość czy temperament jak i wpływów zewnętrznych, chociażby otoczenia w domu czy pracy.
Zadbaj o relacje interpersonalne - zaangażowanie w życie społeczne poprzez uczestnictwo w grupach o wspólnych zainteresowaniach bądź podejmujących aktywności sprawiające jej członkom przyjemność może przeciwdziałać poczuciu samotności. Nauka mocno podkreśla fakt, że to jakość tych interakcji a nie ich liczba jest najważniejsza w redukcji poczucia izolacji. Zdaję sobie sprawę, że propozycja poszukiwania relacji z innymi ludźmi może może być przynajmniej dziwna w momencie gdy rozpatrujemy tematykę osamotnieniem, jednak czasem najprostsze rozwiązania są najbardziej skuteczne.
Pomyśl o wolontariacie - działalność na rzecz innych nie tylko umożliwia nawiązywanie nowych znajomości, ale także buduje poczucie własnej wartości i przeciwdziała negatywnym stanom jak dla przykładu wypalenie zawodowe. Wolontariat wpływa na zwiększenie poczucia przynależności społecznej i może otworzyć nowe ścieżki postrzegania otaczającej Ciebie rzeczywistości.
Spojrzyj w głąb Siebie - to już bardziej zaawansowana ścieżka, aczkolwiek mogąca dostarczyć wielu ważnych informacji dotyczących źródeł samotności jak i sposobów radzenia sobie z nią. Warto spojrzeć w stronę następujących faktów:
Doświadczenie samotności często współwystępuje z niską samooceną, czyli negatywnym postrzeganiem własnej osoby i kompetencji. To przekonanie o tym, że otoczenie jest negatywnie nastawione może skutkować wycofywaniem się z interakcji społecznych, co może pogłębiać uczucie izolacji (Cacioppo & Patrick, 2008).
Skłonność do depresji czyli stanu charakteryzującego się uczuciem smutku, utratą zainteresowania lub przyjemności, uporczywym poczuciem winy, trudnościami w koncentracji, brakiem energii i zmianami w apetycie czy cyklach snu. Badania potwierdzają silną korelację między samotnością a depresją, wskazując, że samotność może być zarówno przyczyną, jak i skutkiem stanów depresyjnych. Doświadczając chronicznej samotności narażasz się na rozwój depresji (Hawkley & Cacioppo, 2010).
Lęk społeczny czyli rodzaj zaburzenia lękowego, które charakteryzuje się intensywnym strachem przed interakcjami społecznymi lub występowaniami publicznymi, które mogą skutkować oceną przez innych. Może on prowadzić do unikania kontaktów, co z kolei zwiększa poczucie pustki czy wyobcowania (Stein & Stein, 2008).
Jeśli to Twoje pierwsze spotkaniez psychologiem możesz czuć niepokój przed tym, co się stanie. To uczucie jest bardzo powszechne. Z drugiej strony może też pojawić się ciekawość lub niecierpliwość co może świadczyć o silnej motywacji.
Przed pierwszym spotkaniem warto zastanowić się nad swoimi oczekiwaniami i celami, jakie chcesz osiągnąć dzięki poradzie psychologicznej. Przygotować listę tematów lub pytań, którym są dla Ciebie ważne. Nie są to działania wymagane jednak mogą dać więcej niże na pierwszy rzut oka się wydaje. Poza tym proponuję:
Przemyśleć, jakie są główne przyczyny Twojej samotności oraz jakie sytuacje nasilają to uczucie.
Sporządzić listę rzeczy, które chciałbyś zmienić w swoich obecnych relacjach lub sposobach ich budowania..
Jeśli masz dodatkowe pytania lub potrzebujesz upewnić się czy wybór moich usług jest właściwym rozwiązanie proponuję bezpłatną konsultację online, która daje możliwość weryfikacji dopasowania mojej oferty do Twoich potrzeb.
Gdy masz trudności z nawiązaniem głębszych relacji lub czujesz się niezrozumiany przez otoczenie.
Kiedy zauważasz, że Twoje interakcje z innymi są niezadowalające i chcesz je udoskonalić, aby łatwiej nawiązywać nowe kontakty.
To szczególnie ważne, gdy mimo obecności drugiego człowieka czujesz brak emocjonalnego połączenia lub wspólnej przestrzeni.
Referencje:
Cacioppo, J. T., & Patrick, W. (2008). Loneliness: Human Nature and the Need for Social Connection. New York: W.W. Norton & Company.
Gross, J. J. (2015). Emotion regulation: Current status and future prospects. Psychological Inquiry, 26(1), 1-26.
Hawkley, L. C., & Cacioppo, J. T. (2010). Loneliness matters: A theoretical and empirical review of consequences and mechanisms. Annals of Behavioral Medicine, 40(2), 218-227.
Larsen, R. J., & Buss, D. M. (2018). Personality Psychology: Domains of Knowledge About Human Nature. New York: McGraw-Hill Education.
Stein, M. B., & Stein, D. J. (2008). Social anxiety disorder. The Lancet, 371(9618), 1115-1125.
Taylor, S. E. (2015). Health Psychology. New York: McGraw-Hill Education.